Tedaviler

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisi

   Kliniğimizde tedavi edilemeyecek derecede harap olmuş dişlerin çekimi, yirmi yaş dişlerinin çekimi, apikal rezeksiyon( kök ucunun çıkarılması), sinüs lifting(sinüs yükseltme, varolan kemik miktarının artırılması) gibi cerrahi işlemler uygulanmaktadır.

   

     -YİRMİ YAŞ DİŞİ OPERASYONU

        Yirmi yaş dişleri dişlerimiz en arkasında her iki tarafta da bulunan, gelişimini en son tamamlayan dişlerimizdir. Bu dişler genellikle çenede yeterli boşluk olmaması veya kemik yoğunluğundan kaynaklı çene kemiği içersinde veya dişeti altında gömülü kalırlar. Bu durum komşu dişe zarar verebilir. Tam sürmemiş yirmi yaş dişleri iyi temizlenememesi nedeniyle çürümeye yatkın konumdadırlar ve ağrı veya şişme yapabilirler. Bu durumda olan yirmi yaş dişlerinin küçük bir cerrahi operasyonla alınması gerekmektedir. Yirmi yaş dişlerinin tam sürmüş,çürüksüz ve karşıt dişle konumu normalse çekilmesine gerek kalmaz.

 

 

     -APİKAL REZEKSİYON (KİST OPERASYONU)

     Kök ucunda oluşan ve sadece kök kanalı tedavisi yapılarak tedavi edilemeyen kistik oluşumların ameliyatla kök ucunun kesilerek temizlenmesi işlemidir. Lokal anestezi altında yaklaşık 45 dakika süren bir operasyondur.

 

-DİŞ ÇEKİMİ VEYA CERRAHİ OPERASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR 

  • Çekim bölgesine yerleştirilen tamponu en az yarım saat muhafaza ediniz.
  • İlk 24 saat sıcak yiyecek ve içecekler, alkol ve sigara tüketmeyiniz.
  • İlk gün ağzınızı sıvyla çalkalamayınız,tükürmeyiniz.
  • Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli olarak kullanınız.
  • Operasyon sonrası dikiş atılmışsa 1 hafta sonra dikişlerinizi aldırmaya ve operasyon bölgesinin kontrolü için hekiminize danışınız.
  • Çekim sonrası kanamanız durmadıysa, yüksek ateş,ağrı veya şişme mevcutsa hekiminize başvurunuz.