Tedaviler

Estetik Diş Hekimliği - Protez

Ön bölgedeki dişlerin hoş olmayan renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacıyla yapılan tedavilerdir. Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da dişlerin kaybedildiği durumlarda, onları onarmak veya yerine konması için kullanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

 

-LAMİNA (LAMİNATE-YAPRAK DİŞ)

    Porselen laminalar dişlerin şekil ve renk bozukluklarında veya dişler arasındaki boşlukların kapatılması amacıyla uygulanan bir tedavidir. Dişlerinizden çok az miktarda aşındırma yaparak, bazı durumlarda hiç aşındırma yapmadan üzerine özel yapıştırıcılarla yapştırılan bir protez şeklidir. İnce olmasına rağmen porselen yapısı sağlamlığını sağlamaktadır. Estetik beklentileri karşılaması ve çok az madde kaybı oluşturması nedeniyle tercih edilir. 

  -BONDING (KOMPOZİT DOLGULAR)

    Kompozit bonding  genelde anestezi ihtiyacı olmadan,dişlerden bir miktar veya bazı durumlarda hiç aşındırma yapılmadan uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ön dişlerdeki renk değişimleri,küçük çapta kırılmalar, aralıklar veya şekil bozuklukları bu yöntemle tek seansta giderilmektedir. Kısa süren bir tedavi  olması ve diğer estetik yöntemlere göre daha ekonomik olması tercih edilmesine neden olmaktadır.

 

   -BEYAZLATMA (BLEACHING)

      Dişlerde doğuştan ya da sonradan oluşmuş renklenmelerin ihtiyaca göre değişik yüzdelerde hidrojen peroksit etken maddesi kullanılarak giderilmesi işlemidir. Öncesinde var olan sigara, çay kahve lekelerinin giderilmesi, varsa dişeti problemlerinin çözülmesi gerekmektedir. Klinikte diş hekiminiz nezaketinde veya hastaya özel plak hazırlanarak evde uygulanabilir.

-ZİRKONYUM DESTEKLİ PORSELEN

 Zirkonyum destekli restorasyonlar, alt yapısında metal olmayan ve ışık geçirerek doğal dişlere çok yakın görüntü verebilen restorasyonlardır. Dişetlerine uyumu ve sağlamlığı nedeniyle özellikle ön dişlerde tercih edilmektedir. Zirkon alt yapıları el değmeden bilgisayar destekli sistemlerle işlenerek oluşturulurlar; dişle uyumları ve stres altındaki dayanıklılık düzeyleri mükemmeldir, bu özellikleri arka bölge dişleri için kullanım avantajı sağlamaktadır.

-HAREKETLİ PROTEZLER

Kaybedilen dişlerin fazla olması veya tam dişsizlik durumlarında uygulanan desteğini implantlar,dişler veya çene dokusundan alan, hasta tarafından çıkartılabilen protezlerdir.

      

#TOTAL PROTEZLER (TAM DAMAK)

Eğer kişi ağzındaki tüm dişleri kaybetmişse total-tam- protezlerin yapılması gerekmektedir.

#PARSİYEL-BÖLÜMLÜ PROTEZLER

Kısmi diş eksikliklerinde metal altyapılarla birlikte akrilik maddeler kullanılarak yapılan diğer dişlerden kroşe(kanca) veya hassas tutucularla destek alan çıkarılabilir protezlerdir.